All matches are at Minisink Club
Directions
 
 
Please check start time carefully and report 15 minutes early.

 
  1st and 2nd Round matches will be played on Monday, July 30
Qtr and Semi-finals are on Tuesday, with finals scheduled for Wednesday morning
 
Main Draw
 
1ST ROUND
 
2ND ROUND
 
QUARTERS
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNER
1 Matthew Bartok (Westfield) Bartok
 
2 Johnny Maurer (Fish & Game) Bartok
6-0, 6-0
     
3 Alexander Chiang (Brook Hill) Eckles      
4 Max Eckles (Noe Pond)   Bartok
6-0, 6-0
   
5 Armen Panossian (Colony) Panossian      
6 Matthew Barmakian (Westfield) Skipper
7-5, 5-7, (10-8)
     
7 Andrew Zanfagna (Westfield) Skipper      
8 Jack Skipper (Glen Ridge)     Bartok
1-6, 6-4, (10-5)
 
9 Tyler Russano (Brook Hill) Russano      
10 Will Conley (Minisink) Russano
6-0, 6-4
     
11 Ryan Ness (Noe Pond) Ness      
12 Felix Baur (Westfield)   Becker
6-3, 6-2
   
13 Dylan Ladda (Montclair) Ladda      
14 Trent Russano (Brook Hill) Becker
6-4, 3-6, (10-8)
     
15 Christopher Giglio (Westfield) Becker      
16 Charles Becker (Bradford)       Mac Bredahl
7-6, 4-6, 6-2
17 Mac Bredahl (Noe Pond) Bredahl      
18 Gregory Baumann (Roxiticus) Bredahl
6-3, 6-1
     
19 William Collins (Westfield) Collins      
20 Joey Rosowicz (Minisink)   Bredahl
6-3, 6-4
   
21 Nicholas Wu (Brook Hill) Wu
default
     
22 Robert Faktor (Westfield) Shi
6-4, 6-3
     
23 Harrison Shi (Noe Pond) Shi      
24 Christian Lizardi (Lake Valhalla)     Bredahl
6-0, 6-1
 
25 Tyler Schmitter (Colony) bracket Schmitter
default
     
26 James Peretz (Westfield) Curry
6-0, 6-2
     
27 Myles Cherry (Montclair) Curry      
28 Conor Curry (Westfield)   Curry
3-6, 7-6, (10-8)
   
29 Daniel Kehoe (Noe Pond) Wu      
30 Zachary Wu (Brook Hill) Lowe
6-4, 6-4
     
31 David Sprung (Westfield) Lowe
 
32 Tyler Lowe (Minisink)
     
 
1ST ROUND
 
2ND ROUND
 
QUARTERS
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNER

Consolation
 
 
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNER
1 Zanfagna   Giglio      
2 Giglio Maurer
6-2, 6-2
   
3 Baur   Maurer    
4 Maurer   Russano
6-3, 6-1
 
5     Chiang
   
6   Russano
6-0, 6-0
   
7 Cherry   Russano    
8 Russano     Trent Russano
7-6, 6-1
9 Kehoe   Kehoe    
10 Rosowicz Sprung
6-0, 7-5
   
11     Sprung    
12     Lizardi
3-6, 4, (10-7)
 
13   Lizzardi
   
14   Lizardi
5-7, 6-3, (7-3)
   
15   Conley    
16  
   
 
1ST ROUND
 
QUARTERS
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNER

 

© 2005 - 2012 New Jersey Junior Tennis Association
website by C3it