All matches at Noe Pond Club
 
  SEEDS
Please show up ready to play at match time.
1.
Fobben
If you find that you will NOT be available to play, please contact Noe
2.
Fennelly
Pond Club so that we can allow a player from the Wait Llist to play.
3.
Ferguson
973-377-3903 ~ Thank you.
4.
Rouse


Main Draw
 
1ST ROUND
 
MATCH TIME
     
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNER
1 Greg Fobben (Noe Pond) Greg Fobben      
2 Brian Patchett (Brook Hill) Greg Fobben      
3 Noah Webb (Bradford) Jack Rickles
   
4 Jack Rickles (Westfield)
Greg Fobben    
5 Alec Vigil (Lake Valhalla) Erik Pump      
6 Erik Pump (Copper Springs) Grant Zaccareo      
7 Bobby Leverich (Minisink) Grant Zaccareo      
8 Grant Zaccareo (Bradford)  
Greg Fobben  
9 Max Mancini (Westfield) Max Mancini      
10 Philip Byrne (Short HIlls) Max Mancini      
11 Ryan McNamara (Lake Valhalla) Ryan McNamara      
12 Mikey Valente (Fish & Game)
Joe Rouse    
13 Brian Faig (Copper Springs) Brian Faig      
14 Kyle Williams (Roxiticus) Joe Rouse      
15 Benjamin Peabody (Minisink) Joe Rouse      
16 Joe Rouse (Noe Pond)     Wednesday
Greg Fobben
6-2, 6-2
17 Matt Ferguson (Lake Valhalla) Matt Ferguson     9:00
18 Sean Helverson (Copper Springs) Matt Ferguson      
19 Keegan McCoy (Spring Brook) Jacob Ziff      
20 Jacob Ziff (Westfield)
Matt Ferguson    
21 Ryan Lowe (Minisink) Ryan Lowe      
22 Daniel Walpole (Bradford) Doran McManus
   
23 Adam Sann (Crestview) Doran McManus
   
24 Doran McManus (Noe Pond)  
Matt Ferguson  
25 Seth Keller (Summit Tennis) Jack Rutland  
 
26 Jack Rutland (Noe Pond) Scott Thompson
   
27 Scott Thompson (Westfield) Scott Thompson
 
28 Erik Ewertsen (Bradford)
Ryan Fennelly
29 Justin Cafiero (Westfield) Jake Hart  
30 Jake Hart (Minisink) Ryan Fennelly      
31 Alex Brock (Noe Pond) Ryan Fennelly      
32 Ryan Fennelly (Bradford)      
 
1ST ROUND
 
2ND ROUND
     
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNER


 

Consolation
 
1ST ROUND
 
2ND ROUND
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNER
1 Brian Patchett Bobby Leverich
   
2 Bobby Leverich Philip Byrne    
3 Noah Webb Philip Byrne    
4 Philip Byrne  
Philip Byrne
 
5 Alex Brock Alex Brock    
6 Jake Hart Ryan McNamara
 
7
Alec Vigil
Ryan McNamara
 
8
Ryan McNamara
 
Wednesday 9:00
Philip Byrne
7-6, 6-7, 6-2

9
Mikey Valente
Mikey Valente  
10
BYE
Sean Helverson
 
11
Keegan McCoy
Sean Helverson
 
12
Sean Helverson
Seth Keller
13
Kyle Williams
Kyle Williams
14
Adam Sann
Seth Keller
15
Seth Keller
Seth Keller  
16
Benjamin Peabody
   
 
1ST ROUND
 
2ND ROUND
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNER
 

 

 

© 2005 - 2008 New Jersey Junior Tennis Association
website by C3it